Trabzon'da Gezilecek Yerler

Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesinin Altındere Köyü içerisinde, Antik Yunanzamanında Panagia olarak bilinen derenin batı yamacındaki Kara tepesi üzerinde, deniz seviyesinden 1.150 metre yükseklikte bulunan ve eski bir Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksi olan Sümela Manastırı’nın tam adı Panagia Sumela (Παναγία Σουμελά) veya Theotokos Sumela olarak bilinmekle birlikte halk arasında “Meryem Ana” olarak anılmaktadır. Yapım yılı tam olarak bilinemeyen ancak 365 ile 395 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen kilise, Kapadokya kiliselerine benzer bir yapıda yapılmış olmasının yanısıra Trabzon il sınırları içerisindeki Maşatlık mevkii içerisinde de benzer bir mağara kilisesi bulunmaktadır.

Osmanlı Devleti’nin Doğu Karadeniz kıyıları üzerindeki egemenliğinin başlaması ile birlikte manastırın hakları korunmuş ve birçok imtiyaz verilmiştir. 1916 ile 1918 yılları arasında kalan Rus işgali sırasında manastır, Ruslar tarafından el konularak Rum milislerinin karargahı haline getirilmiş ancak 1923 yılı itibari ile tamamen boşaltılmış ve nüfus müdahalesi ile bölgede yaşayan Hristiyanların Yunanistan’a gönderilmeleri ile birlikte önemini yitirmiştir.

Bugün gerek manastırın tarihi gerekse insanı hayrete düşüren konumu nedeniyle şehrin bir simgesi olmayı başarmış, her yıl onbinlerce yerli-yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Trabzon ATATÜRK Köşkü

1913 yılı içerisinde, Konstantin Kabayanidis tarafından yaptırılan ve o dönemlerde yazlık olarak kullanılan, Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin etkisinin bariz olarak gözlenebildiği ve Avrupa simgelerinin kullanıldığı köşk, bodrumu ile birlikte 4 katlı bir yapıdır. Köşkün üçüncü katında bulunan büyük oda, Atatürk’ün bir Trabzon ziyareti sonrası, Trabzon Belediyesi tarafından Atatürk’e hediye edilmiş ve bu tarih itibari ile köşk, Atatürk Köşkü olarak anılmaya başlanmıştır. Atatürk’ün bütün mal varlığını devlet hazinesine, noter huzurunda bağışladığı yer olan köşk, Atatürk’ün ölümü ile birlikte müze haline dönüştürülmüş ve Atatürk’ün Trabzon’a ilk gelişinde yapmış olduğu konuşmanın tam metni, hayatına ve Trabzon ziyaretlerine ait fotoğraflar, müze girişinde sergilenmeye başlanmıştır. Trabzon’un en güzel evlerinden birisi olarak kabul edilen köşk içerisinde, Atatürk’ün yatak odası, banyosu, yaver odası ve çalışma salonu bulunmaktadır. Müzenin giriş katında; oturma odası, dinlenme odası, yemek odası ve misafir odası, ikinci katında; büyük yatak odası, bekleme odası ve toplantı salonu bulunurken ikinci katında ise; iki tane küçük oda bulunmaktadır.

Trabzon Kalesi

Trabzon il merkezinde, şehrin en yüksek yerinde bulunan ve günümüze kadar ulaşabilmiş eserlerden birisi olan Trabzon Kalesi,Bizans dönemi içerisinde yapılmış ve kıyı şeridinden başlayarak şehrin arkasında bulunan tepelere kadar uzanmaktadır ve Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Batı tarafındaki Zağanos burcunun yanından başlayarak denize kadar uzanan ve doğusundaki Pazar ve Mumhane kapılarının bulunduğu surların güneyde Orta Hisar ile birleştiği Aşağı Hisar, St.Andrea Kilisesi (Molla Siyah Camisi) Hoca Halil Camisi, Pazarkapı Camisi, Kundupoğlu ve Yarımbıyıkoğlu Evleri, Sekiz Düzenli Hamam, Tophane Hamamı, Hacı Arif Hamamı, İskender Paşa Çeşmeleri gibi tarihi eserler ile çevrelenmiş durumdadır.

1297 ile 1330 yılları arasında yaşamış olan 2. İmparator Aleksios tarafından yaptırılan ve İç Kale’nin devamı olan Orta Hisarın batısında imaret ve Zağanos kapıları yer alırken diğer bölümlerde, tabakhane, Kule kapıları, Orta Hisar Camisi (Panagia Chrysokephalos Kilisesi), yeni Cuma Camisi (Hagios Eugenius), Hükümet Konağı, Zağnos Köprüsü, Kule Hamamı, Çifte Hamam, Amasya Camisi, Şirin Hatun Camisi ve Musa Paşa Camisi gibi yapılar yer almaktadır. İç kalenin koruyucusu olarak kabul edilen Yukarı Hisar’ın, akropol görevi üstlendiği de bilinmektedir.

Trabzon Bedesten

Anadolu içerisindeki ilk örneklerinin 13. Yüzyılda görüldüğü bilinen Bedesten Yapılarının, Türkiye içerisinde en çok bilinenlerinden birisi Trabzon Bedestenidir. Yapım tarihi kesin olarak bilinememekle birlikte 11. Yüzyılda Cenevizlilere ait olduğu ve Trabzon’un Osmanlı egemenliğine geçmesi ile birlikte Bedesten haline gelen yapı, Çarşı mahallesi içerisinde bulunmaktadır. 4 fil ayağı üzerinde oturtulan ve 48 tane odaya sahip olan Bedesten’in üst katında bulunan odalarının tüccarlar tarafından ve alt katında bulunan odalarının ise mal alım satımları için kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde Bedesten içerisinde, değerli eşyalar satan tüccarlar olduğu gibi geleneksel Trabzon lezzetlerini de tadabileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır ve üst katlarda ise; Osmanlı kahvehane kültürüne uygun kafeler bulabilirsiniz.

Trabzon ST.Anna Kilisesi 

Küçük Ayvasıl Kilisesi olarak da bilinen St. Anna Kilisesi, 1923 yılına kadar kilise olarak kullanılmış ve sonrasında Belediye ambarı olarak kullanılmış olmasına rağmen günümüzde kullanılmamaktadır. Narteksiz ve üç nefli bir bazilika olan kilisenin altında bir mezar bulunmaktadır. Batı duvarının dışında bulunan izler, kilisenin önceki zamanlarda başka bir yapıya bağlı olduğunu işaret etmektedir.

Bunlara ek olarak, bölge içerisinde ziyaret edilebilecek diğer manastırlar; Peristera Manastırı, Vazelon Manastırı, Gregorius Peristera olarak da bilinen Kuştul – Hızır İlyas Manastırı, Kaymaklı Manastırı ve Panagia Theokephastros olarak da bilinen Kızlar Manastırı şeklinde sıralanabilirler.

Trabzon Müzesi

19. Yüzyıl içerisinde Kostaki Thopylaktos tarafından konut olarak yapılan ve 1917 yılında iflas etmesi üzerine Nemlioğlu ailesi tarafından alınan konak, 1927 yılında kamulaştırılarak 1931 yılına kadar Hükümet Konağı, 1931 ile 1937 yılları arasında Genel Müfettişlik Binası olarak kullanılmış ve 1987 yılında müze haline dönüştürülmesi kararlaştırılmıştır. 22 Nisan 2001 tarihi itibari ile ziyarete açılan müzenin bodrum katında; Arkeolojik Eserler Seksiyonu, zemin katında; Konak Teşhiri, birinci katında; Etnoğrafik Eserler Seksiyonu sergilenirken asma katı İdari Bölüm olarak kullanılmaktadır.

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon İmparatorluğu krallarından olan 1. Manuel Komnenos yaptırılan eser, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u feth etmesiyle birlikte camiye çevrilmiş ve vakıf eser haline getirilmiştir. 1. Dünya Savaşı sırasında önce depo,sonra hastane ve en son cami olarak kullanılan yapı restore edilerek 1964 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır.

Trabzon Uzungöl

Trabzon’un en önemli turizm merkezi haline gelmiş olan Uzungöl, sizleri bünyesinde bulundurduğu camiilerkiliseleryaylalar ve şelaleler gibi maviyle yeşilin buluştuğu bir noktaya davet ediyor. Doğa sevenlerin muhakkak gidip görmeleri, muazzam bir manzara karşısında bölgenin temiz havasını solumalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Dünya’nın her bir köşesinden kartpostalları süsleyen Uzungöl’ü görmek için gelenler oluyor. Bu yazımızda Uzungöl’de gezilecek yerlerKonaklama bilgileriKamp imkanları ve neler yapılır gibi konulara değinmeye çalışacağız. Trabzon – Uzungöl tanıtımı öncesinde sizlere Uzungöl hakkında tarihsel bir kaç bilgi vermenin doğru olacağını düşünüyoruz.

Şehrin kalabalığından az da olsa uzaklaşıp biraz nefes almak isteyenler için Uzungöl biçilmiş bir kaftandır diyebiliriz. Uzungöl ziyaretinizi günübirlik yapabileceğiniz gibi konaklama yaparak bir tatil kıvamına getirmeniz de mümkündür.

Günü birlik turlarınızda Uzungöl’de piknik yapabilir ve gölün etrafında sakin bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca göl çevresinde bulunan kafeler ve restoranlarda bölgenin yöresel lezzetlerinden tadabilirsiniz.

Uzungöl gezinizde uygun hava şartlarının oluştuğu zamanlarda profesyonel ekiplerle yamaç paraşütü yapma şansınızda bulunuyor. Yılın 4 ayı karla kaplı olan Uzungöl’de Kış turizmini geçiştirmek için önümüzdeki yıllarda Heliski (Helikopterle Kayak) yapılacağı bilgisini de burdan vermiş olalım.

Uzungöl Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Özel aracınız ile Uzungöl’e gelebilmeniz için öncelikle Trabzon‘a gelmeniz gerekiyor. Daha sonra Trabzon – Rize yolunu kullanarak Of sınırları içerisinde Uzungöl tabelalarını takip edebilirler. Rize yönünden gelenler de aynı şekilde Of’a kadar gelmeleri gerekiyor.

Toplu taşıma araçları kullanmak isteyenler Trabzon merkezde bulunan günübirlik Trabzon-Uzungöl seferlerini kullanabilirler. Sefer ücretleri kişi başı 17,50 TL civarındadır.

Bunlar dışında Trabzon çevresinde bulunan illerden günübirlik Uzungöl turları düzenleyen yerel şirketlerden var, firma araştırması yaparak katılım sağlayabilirsiniz.

Rize – Uzungöl arası 70 kilometre ve 1 saat sürmektedir.
Trabzon (Havalimanı) – Uzungöl arası 90 kilometre ve 1 saat 20 dakika sürmektedir.
Giresun – Uzungöl arası 225 kilometre ve 3 saat sürmektedir.
İstanbul – Uzungöl arası 1160 kilometre ve 14 saat sürmektedir.
Ankara – Uzungöl arası 824 kilometre ve 10 saat 20 dakika sürmektedir.

Türkiye’nin her bir yerinden Trabzon’a Karayolu ile ulaşım için bir çok otobüs seferleri bulmak mümkündür. Uçakla gitmek isteyenler Trabzon Havalimanı adına en uygun biletleri araştırabilirler.

Yazı:Gezgezr'den ve bazı kaynaklar'dan alıntıdır.

Görseller: İnternet ortamından

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. sektorara.com | 2019 - 2021

Iyzico